W PKN ORLEN jedną z najważniejszych wartości są ludzie. Codzienne zaangażowanie naszych pracowników i ich kreatywne działanie ma wpływ na rozwój firmy oraz osiąganie doskonałych wyników finansowych.
Dlatego tak istotne dla nas jest, zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym pracowników, możliwość rozwoju zawodowego i osobistego oraz świadomość, że w trudnych sytuacjach życiowych mogą liczyć na wsparcie pracodawcy zarówno materialne, jak i mentalne.
Staramy się holistycznie patrzeć na pracownika, na jego potrzeby wynikające nie tylko z realizowanych celów zawodowych, ale także z roli jaką pełni w społeczeństwie i w otaczającym go świecie. Regularnie pytamy pracowników, co możemy zrobić, by poprawić ich dobrostan.
Od wielu lat w PKN ORLEN działa Pracownia Psychologii Pracy, która ok. dwa lata temu zyskała nową odsłonę, doskonale wpisującą się w aktualne potrzeby i wyzwania współczesnego świata. To właśnie tutaj pracownicy mogą liczyć na wsparcie psychologiczne w trudnych sytuacjach życiowych. W atmosferze zaufania i empatii prowadzone są rozmowy, podczas których pracownik otrzymuje doraźne wsparcie, które ułatwia znalezienie rozwiązania i pozwala uniknąć odroczonych skutków problemu, np. uzależnienia czy wypalenia zawodowego.
Dbanie o dobrą kondycję psychiczną pracowników traktujemy w PKN ORLEN jako integralną część swojej kultury organizacyjnej. Wiemy, że pozytywny stan emocjonalny pracowników przekłada się na wydajność pracy, kreatywność, dobre relacje w zespole oraz mniejszą absencję.
Pomoc psychologa mogą otrzymać także członkowie najbliższej rodziny pracownika.
Integralnym elementem troski o dobrostan jest dbanie o dobre samopoczucie fizyczne. Dlatego PKN ORLEN zapewnia abonament medyczny z szerokim wachlarzem świadczeń, m.in.: konsultacji specjalistów, badań diagnostycznych, rehabilitacji, szczepień p/grypie, elementów stomatologii. W abonamencie medycznym, finansowanym w 100% przez pracodawcę, zawarte są także porady psychologa i psychiatry.
W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, wychodzimy z inicjatywą i zapraszamy pracowników na badania profilaktyczne, które są organizowane w miejscu pracy. Staramy się zachęcać do zdrowych nawyków, przypominać o konieczności regularnego badania się. We współpracy m.in. z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie, prowadzony jest program badania wpływu środowiska pracy na zdrowie pracujących w odniesieniu do określonej grupy kontrolnej, którą stanowią członkowie rodzin pracowników oraz byli pracownicy. W ramach badania realizowane są profilaktyczne programy cząstkowe, które mają na celu wczesne wykrywanie schorzeń, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów i szybkie podjęcie leczenia.
W programie badawczym nie zapominamy również o zdrowiu psychicznym, realizując program walki ze stresem czy program wspierania zachowań prozdrowotnych koncentrujących się na wyeliminowaniu uzależnień.
Nasza oferta dla pracowników zawierająca programy zdrowotne, profilaktyczne, żywieniowe czy sportowe, uzupełniana jest o elementy edukacyjne. W wewnętrznych mediach zamieszczamy publikacje tematyczne, organizujemy webinaria dotyczące zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej, a także zdrowia mentalnego.
Aby podejmowane działania przynosiły oczekiwany rezultat, nie mogą być traktowane incydentalnie. Dlatego nasza strategia w zakresie dbania o pracowników jest przewidziana i zaplanowana w dłuższej perspektywie czasowej. Opisywane działania są uwzględnione w strategii HR na najbliższe lata, a w konsekwencji w strategii firmy. W ubiegłym roku w PKN ORLEN została przyjęta Polityka well-beingowa, czyli kodeks postępowania na rzecz pracowniczego dobrostanu, który skupia wszystkie podejmowane działania i praktyki służące wspieraniu pracowników. Otrzymujemy liczne nagrody i wyróżnienia, co utwierdza nas w słuszności podejmowanych inicjatyw, ale też motywuje i zobowiązuje do kontynuacji oraz ciągłego rozwoju. – mówi Wioletta Kandziak, Dyrektor Wykonawcza ds. Kadr.
Inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, to inwestycja w przyszłość firmy. Dzisiejsza rzeczywistość i wyzwania rynku wymuszają na pracodawcach określone standardy. Dziś atrakcyjność pracodawcy oceniana jest nie tylko pod względem możliwości rozwoju, awansu zawodowego, czy wysokości wynagrodzenia.
Pracodawca powinien być przyjazny, oferujący pracownikom programy well-beingowe, podnoszące komfort psychiczny, samopoczucie i szeroko pojęty dobrostan.
Jeżeli chcemy mówić o prawidłowym funkcjonowaniu człowieka, to musimy dbać zarówno o jego psychikę, ciało, jak i prawidłowe relacje społeczne. W PKN ORLEN mamy tego świadomość i chcemy, aby wszystkie wdrażane inicjatywy wspierały dobrostan naszych pracowników.