Każdy z nas wie, że praca może być stresująca. Nie zawsze jest to przyczyna zadań, goniących deadline’ów, ale naszego własnego nastawienia do obowiązków. Na pewnym poziomie stres może być nawet mobilizujący, ale zbyt duża jego dawka niszczy nasz organizm.
Czym w ogóle jest stres?
Definicji samego stresu jest wiele. Jednak jest to określona reakcja organizmu, która może mieć zarówno działanie mobilizujące, jak i paraliżujące, jeśli występuje w większym natężeniu i dłuższym okresie. Wyróżnia się też jego kilka rodzajów, a co za tym idzie objawów. Dla przykładu stres incydentalny, to taki który objawia się poceniem kończyn, zawrotami i bólem głowy czy suchością i ściskaniem w gardle.
Gdy natomiast stres jest przewlekły, objawy i skutki mogą być dużo gorsze. Są to m.in. złe lub chwiejne samopoczucie, częste biegunki lub zaparcia, frustracja, stałe zdenerwowanie, agresja, bezsenność, problem z koncentracją, podejmowaniem decyzji, a nawet kreatywnością. Jeśli trwa zbyt długo można nabawić się depresji, nadciśnienia, zaburzeń cyklu miesiączkowego u kobiet, chorób serca czy układu nerwowego.
Czy widzisz teraz dlaczego stresu nie można lekceważyć?
Co powoduje stres w pracy?
Źródłem stresu w pracy mogą być tzw. psychospołeczne warunki pracy. Sprawdź, czy masz z nimi do czynienia. Są nimi m.in.:
Jak sobie radzić?
Istnieje wiele sposobów, które pozwalają na walkę ze stresem, jednak dużo zależy od tego, jakie są przyczyny jego występowania. Psychologowie często odpowiadają, że potrzebny jest tzw. work life balance. Oznacza on zachowanie równowagi pomiędzy życiem domowym i zawodowym. Wpływa na to dużo ruchu, wypoczynku, a także odpowiednia ilość snu.
Dlaczego te trzy czynniki są tak ważne? Ruch pozwala na oderwanie się od codziennych obowiązków, a tym samym wpływa na wydzielanie się endorfin, które odpowiadają za nasze poczucie zadowolenia. Sen i odpoczynek pozwalają się zregenerować i nabrać sił po całodziennym maratonie, a to skutecznie ładuje akumulatory na cały kolejny dzień
Nie stresuj się
Najważniejsze natomiast w walce ze stresem jest nauczenie się, jak się nie stresować. Profilaktyka ma ogromne znaczenie. W pracy najważniejsze jest rozpoznanie problemu. Jeśli uważasz, że natłok obowiązków, sytuacja w firmie czy nieprzychylni współpracownicy nie są do zmiany i jest to dla Ciebie za ciężkie, może warto pomyśleć o zmianie pracy lub w ogóle stanowiska? Wiele osób zbyt stresogenne zajęcia zamienia na coś innego, mniej stresującego. Co ciekawe, często sprawia im to więcej radości.
Każdy kto chce walczyć ze stresem może spróbować. Czasami najlepszym rozwiązaniem może okazać się szkolenie podnoszące kwalifikacje czy próba samodzielnego doskonalenia się np. poprzez czytanie książek. Niekiedy warto swoje oczekiwania przedstawić pracodawcy i wyjść z inicjatywą. Czasami taka zwykła rozmowa może okazać się pomocna w tej walce.
Pamiętaj!
W walce ze stresem powinno się zwracać uwagę na kluczowe kwestie:
Zastanów się czy stres, który Ci towarzyszy jest możliwy do pokonania. Spróbuj podjąć z nim walkę, ale przede wszystkim zrozum siebie.