Strefa Pracownika

Zdalna praca – zadbaj o swoją kondycję psychiczną

Pandemia zamknęła nas w domach, sprawiając że w jednym momencie dla wielu pracowników dom stał się zarówno miejscem pracy, odpoczynku, jak i edukacji ich dzieci. Natomiast praca zdalna stała się nie przywilejem, a koniecznością. Dla niektórych to rozwiązanie okazało się bardziej efektywne, chociażby dlatego, że zaoszczędzony zostaje czas na dojazdy, a dla innych ten styl pracy generuje mnóstwo stresu i bezsenność. Osoby pracujące w domu wykonują także więcej nadgodzin, które nie są dodatkowo płatne. Jak zachować więc równowagę?

 

Praca zdalna może zwiększać stres i bezsenność

 

Międzynarodowa Organizacja Pracy ONZ wydała raport na temat pracy zdalnej, przeprowadzony w 15 krajach. Wskazuje w nim, że pracownicy byli bardziej produktywni poza biurem, ale niestety praca zdalna wiąże się z dłuższym wykonywaniem obowiązków oraz większą intensywnością, a to skutecznie zakłóca domowe życie.

W badaniu wyróżniono osoby regularnie pracujące w domu, biurach oraz często przemieszczające się. Jak się okazuje u osób z każdej z tych grup odnotowano wyższy poziom stresu oraz bezsenności, niż u osób, które pracują tylko w biurze.

 

Co powoduje stres w pracy?

Sama sytuacja w jakiej się obecnie znaleźliśmy jest silnym stresorem. Ludzie nie lubią zmian, a teraz mamy cały czas z nimi do czynienia.

Jako silne sytuacje stresogenne w pracy wyróżnia się m.in.:

  • · Treść pracy, jak np. wysoka odpowiedzialność za zdrowie i życie, obciążenie umysłowe lub fizyczne, hałas, słabe oświetlenie, zbyt wysoka/niska temperatura czy powtarzalność i monotonność. Wiele z naszych mieszkań po prostu nie było dostosowanych do warunków biurowych. Pracownicy nie posiadali odpowiedniego oświetlenia, pomieszczenia czy choćby biurka, żeby usiąść wygodnie z komputerem.
  • · Dysfunkcyjne zarządzanie organizacją np. bezcelowa praca, zastraszanie czy brak narzędzi i środków do wykonywania obowiązków. Niektórzy próbując zmotywować pracowników do pracy zdalnej stosują złe metody, jak np. uświadamianie ich, że w każdej chwili tę pracę mogą stracić.
  • · Złą organizację, jak np. zbyt duża ilość zadań, deadline’y. Wiele osób nie umie pogodzić obowiązków domowych i zawodowych.
  • · Trudności w kontaktach społecznych, na które składa się brak zaufania, relacyjności czy utrudniony kontakt poprzez brak bezpośrednich spotkań ze współpracownikami czy osobami zarządzającymi.

 

Jak sobie z tym wszystkim radzić?

 

Przestrzeń do pracy

Kondycja psychiczna podczas pracy w domu jest bardzo ważna. Żeby o nią zadbać powinno się w ferworze zawodowych i domowych obowiązków umieć rozdzielić te dwa obszary. Dokładnie wyznacz przestrzeń do pracy – na pewno nie rób tego w łóżku i nie siedź w piżamie. To nigdy nie pozwoli Ci się skupić na czekających zadaniach. Poza wyznaczeniem miejsca do pracy (najlepiej, gdyby był to osobny pokój, ale jeśli nie jest to możliwe zaaranżuj kącik dla siebie), wyznacz sobie czas pracy, a także ustal w domu zasady – ustal z domownikami, kiedy muszą dać Ci spokojnie skupić się na obowiązkach.

 

Regularnie „ładuj akumulatory”

Praca w domu często sprawia, że trudno nam zostawić obowiązki. Pracujemy po godzinach, mając poczucie, że powinniśmy zrobić więcej. O ile konieczność wyjścia z biura wyraźniej dzieliła dzień na czas spędzony w pracy, a ten przeznaczony na odpoczynek, tak przy pracy w domu wielu osobom trudniej wyznaczyć tę granicę.

Dlatego przede wszystkim nie zapominaj o sobie. Znajdź chwilę, aby zrobić to, co sprawia Ci przyjemność i choć na chwilę zapomnieć o czekających nieskończonych sprawach. Co w tym pomoże? Ulubiona komedia, muzyka lub książka. Pamiętaj też o odpowiedniej ilości snu. Pozwala on naładować akumulatory na kolejny dzień. Jest to bardzo ważne, aby organizm i mózg odpowiednio się zregenerowały

 

Pracuj z oddechem

Podczas gdy zaczynasz odczuwać stres ważne jest zapanowanie nad nim. Weź kilka głębokich wdechów oraz skup się właśnie na oddychaniu. Pozwoli Ci to ochłonąć i zastanowić się nad tym, jaki to ma wpływ na Twoje zdrowie.

 

Nie bądź jak automat

Praca w domu skutecznie potrafi zaburzyć dotychczasowy rytm dnia, co niekorzystnie wpływa na stan psychiczny, nie tylko nasz, ale również pozostałych mieszkańców. Mamy tutaj do czynienia z łatwymi rozpraszaczami, jakimi są dzieci, zwierzęta czy nieposprzątany dom.

To, co na pewno nie pomoże to wykonywanie automatycznie wszystkich czynności bez namysłu. Postaw na priorytety i cele, które chcesz osiągnąć. Równie ważne jest ustalenie odpowiedniego planu pracy, który skutecznie rozdzieli obowiązki domowe od zawodowych. Takie działanie pomaga się zmobilizować i pilnować wyznaczonych zadań. Dzięki temu trudniej o rozproszenie, ponieważ jesteśmy nastawieni na wykonanie naszego planu.

Ale jeśli w danym momencie nie masz weny do pracy, oderwij się, znajdź chwilę dla siebie i np. pozmywaj naczynia, które stoją w zlewie od kilku dni. Zaangażuj też domowników do pomocy, nie bój się powiedzieć, że nie masz dzisiaj sił, aby coś zrobić. Zrozumienie siebie i najbliższych jest kluczem do sukcesu.

Kontaktuj się

W pracy zdalnej często brakuje nam kontaktu bezpośredniego z innymi współpracownikami. W tym celu powinniśmy utrzymywać relacje, choćby przez wideokonferencje czy czaty grupowe. Chodzi nie tylko o rozmowy osób na tym samym szczeblu, ale także z managerami czy prezesami. Fakt, że pracujemy sami w domu, nie oznacza, że mamy pozostać sami sobie. Właściwa komunikacja zapewnia wzajemne wsparcie, które znacznie zmniejsza stres oraz pozwala na lepszą motywację. To skutecznie też buduje poczucie zjednoczenia w zespole. Zawsze możesz poprosić o pomoc w realizacji zadań, czy konsultację. Warto pamiętać, że nowe zasady dotykają wszystkich pracowników, ale to właśnie umiejętność skupienia się na sobie jest tutaj kluczowa. 

Nie zapominaj także o kontaktach mniej formalnych – jeśli utrzymywaliście w pracy takie stosunki, np. spotykając się poza biurem, nie rezygnuj z tego także teraz. Może nie będą to spontaniczne rozmowy podczas przerwy na lunch czy wspólne wyjście po pracy, ale wideo rozmowa, czy wspólna grupa na komunikatorze może pomóc utrzymać te relacje także teraz i na pewno będzie stanowić wsparcie.

 Poproś o pomoc

Kiedy czujesz, że obecna sytuacja Cię przerasta i nikt w domu nie rozumie przez co przechodzisz, zastanów się czy nie warto porozmawiać o tym ze specjalistą. Kiedy stres zbyt mocno wpływa na Twoje życie, powoli go opanowuje, może to mieć bardzo złe skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Reakcja we właściwym czasie pomoże zapobiec poważnym problemom, jak np. depresja.

 

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.